Ostatnio przeczytałm, że Chris Rock uważany jest za najlepszego komika, a żeby być dokładnym: „najzabawniejszego człowieka na ziemi”. Cóż… Nie jest zły. Naprawdę zabawny. Ale ja chciałem napisać, o kimś przez kogo parę razy płakałem ze śmiechu, kogoś kto jest w Polsce mało znany i kto… nie żyje od szesnastu lat.

Bill Hicks!

Lewicowiec, nienawidzący Busha, Reagana, zdrowego trybu życia, „urodzonych na nowo” chrześcijan i przeciwników aborcji. Fan LSD, pełnej swobody obyczajowej i rocka. Nie wstrzelił się czasowo – jego kariera przypadła na koniec lat osiemdziesiątych i początek dziewięćdziesiątych. Innymi słowy: republikanie. Ledwo doczekał się Clintona – zmarł na raka w lutym 1994 roku, tuż przed Kurtem Cobainem, którego zresztą uwielbiał.

 

Może pozwolę mu samemu opowiedzieć o sobie:

1. Zdrowy tryb życia
– BH do gościa z widowni: „Ile pan pali? Dwie paczki dziennie? Laluś! Ja wypalam dwie ZAPALNICZKI dziennie.”

2. Południe USA
Powiem wam, że UFO zaczyna mnie wkurzać. Przylatują tu z jakiś odległych galaktyk czy światów, a zawsze lądują w miejscach jak… Fyffe w jakiejś cholernej Alabamie. Może to nie są „super-inteligentne” stworzenia? Może to po prostu zgraja kosmicznych wsioków?”

3. Praca
Naprawdę kocham swoją pracę. Nie ze względu na „komunię śmiechu” czy innne takie bzdury. Kocham ją, bo nie mam szefa. Wiecie o co mi chodzi. Przeciętny szef jest jak uciążliwy komar na biwaku: „Bzzz… bzzz.. bzzzz!” Zzzrób to i tamto! (…) Szef zadał mi pytanie:
– Hicks czemu nie pracujesz?
– Nie ma nic do roboty.
– To przynajmniej udawaj, że pracujesz!
– Może ty, udawaj że pracujesz, chłopie? Płacą ci więcej niż mnie, ty sobie fantazjuj.

4. Patriotyzm
Sąd Najwyższy wydał orzeczenie, że spalenie flagi USA nie jest karalne. Od razu tony „patriotów” wyległy na ulice. Podchodzę do pierwszego z tych typków z brzegu, a on do mnie ze łzami w oczach, wymachując mi flagą pod nosem:

– Mój ojciec zginął za tą flagę!
– Tak? – spytałem zdziwiony. – Ja moją kupiłem w markecie.
– Mój tatuś zmarł za nią w Korei!
– Nie samowite, moja została wyprodukowana w Korei. Świat jest taki mały!

Nie będę przytaczał tu więcej. Po prostu polecam.

PS Bozia też z niego zażartowała. Hicks urodził się w Austen, w stanie Teksas – praktycznie tak daleko na południe Stanów Zjednoczonych, jak to tylko możliwe.

 

Zachęcam też do odwiedzenia mnie na google+ i na  Facebooku.

 

Komentarze:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Please type the characters of this captcha image in the input box

Please type the characters of this captcha image in the input box