polska mołdawia 2013

Oglądając ostatnio mecze naszej ukochanej reprezentacji w piłce nożnej przypomniałem sobie fragment "Braci". Pisałem to gdzieś w czasie nieudanych eliminacji do mundialu w 2010 roku, prawie tak złych jak obecne. Zastanawiałem się wtedy jak to możliwe, że nienajgorsi w końcu piłkarze (a obecnie mamy w składzie jeszcze większe gwiazdy), przegrywają tak łatwe mecze. 

Każdy kto widział ostatnie mecze z Ukrainą i Mołdawią musi zadawać sobie to pytanie: Czemu polska reprezentacja ciągle przegrywa ? 

Może odpowiedź tkwi gdzieś tu:

 

Żeby być dobrym piłkarzem, nie wolno być Polakiem.” Nasz trener powtarzał nam to za każdym razem, gdy ktoś zaczynał narzekać.

Co to za narzekanie? Tylko Polacy narzekają. Brazylijczycy nie narzekają, Włosi nie narzekają, a Niemcy nawet nie mają tego słowa w swoim codziennym języku. Jesteście piłkarzami, a nie Polakami. Żeby być dobrym piłkarzem, nie wolno być Polakiem!”

Pamiętam, że pierwszy raz, kiedy usłyszałem te słowa, pomyślałem, że to wariactwo. Nie zrozumiałem ich zupełnie. Co on opowiada? Przecież Boniek, Lato, Lubański… Kim oni byli? Grekami?

Ale teraz już go rozumiem i wierzcie mi lub nie, ale miał rację. I nie jestem dziś Polakiem, ani nie jest nim żaden z chłopaków z naszej drużyny. Mamy inną mentalność. My mamy się za najlepszych na świecie, lepszych od ciebie i od wszystkich, których znasz – a tego przecież Polakom nie wolno. Nikt nie może się wybić, nikt nie może chwalić siebie samego. Wiesz, jak to jest, przecież sam tu dorastałeś.

W naszym kraju ceni się, jak ktoś dużo umie, mało przy tym ćwicząc. Uczysz się – będziesz kujonem, dużo trenujesz – coś ci się w głowie poprzewracało. A każdy z piłkarzy naszej reprezentacji ma na koncie dziesiątki tysięcy godzin gry, treningów i meczy. Moja kuzynka policzyła ostatnio, że spędziłem do tej pory ponad cztery lata kopiąc piłkę – to prawie czterdzieści tysięcy godzin. Niech nikt nie mówi, że sukces przyszedł nam łatwo. Trzeba było nie oglądać tyle telewizji. Ja wylałem tysiące litrów potu, żeby móc teraz patrzeć z góry na innych zawodników. I mam gdzieś, czy uważasz mnie za bufona czy idiotę. Widzisz, a Polak by się przejmował.

Za każdym razem, gdy strzelam bramkę, wiem, że obrońcy nie odrobili pracy domowej. Uciekam zawodnikowi, który mnie kryje i wiem, że coś zaniedbał. Może olał dietę, może za mało ćwiczył technikę biegu, może za dużo czasu spędzał z dziewczyną? Tyle mówi się o talencie, ale nie znam nikogo, kto ćwiczyłby tyle, co ja i mój brat. Dostaniesz tyle, ile dasz. Nic nie ma za darmo. Jeżeli nie miałeś dziadka, który by cię tego nauczył – przykro mi. Nadal jednak możesz być takim dziadkiem albo ojcem dla jakiegoś chłopca, który ma jeszcze całe życie przed sobą. Nie wierzysz mi, to tego nie rób. Moim dzieciakom będzie łatwiej – mniejsza konkurencja.

Nie mówię ci tego, żeby cię wkurzyć. Mówię to, bo to prawda."

Zachęcam też do odwiedzenia mnie na google+ i na  Facebooku.

Maciek Rajk

 

Tagged with:
 

Komentarze:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Please type the characters of this captcha image in the input box

Please type the characters of this captcha image in the input box