klienci zaufanie

Nie jestem marketingowcem i tylko sporadycznie pełnię funkcję sprzedawcy, jednak… regularnie jestem klientem i nieraz nie mogę po prostu się nadziwić bezczelności i głupocie niektórych firm. Np. nie potrafię sobie wyobrazić stanu ducha jakiegoś specjalisty czołowej firmy telefonii komórkowej (z litości nie podam nazwy), który wymyślił, że do klientów będzie dzwonił automat, a w słuchawce będziemy słyszeć „Proszę czekać na połączenie z agentem”. Przecież, to oni do nas dzwonią! To nie dość, że często trzeba czekać na połączenie z pomocą techniczną, to teraz czas klientów jest tak mało ważny dla firmy, że telemarketer nie może stracić dziesięciu sekund na próbę uzyskania połączenia?

Eksperci i klienci

 

Z pewnością wymyślił to jakiś ekspert od wydajności, który uznał, że pozwoli to oszczędzić 3% czasu poświęcanego przez „konsultantów” na telefony. Nikt jednak nie przewidział, że sfrustrowani klienci będą się rozłączać, nie mówiąc już o tym, że ich nastawienia po uzyskaniu połączenia będzie pozostawiało DUŻO do życzenia.

Technika pozostawia nas z wrażeniem, że firma ma nas kompletnie gdzieś i dla drobnej oszczędności zmarnuje dowolną ilość naszego czasu.

 

A można inaczej… Jak kompletnie inne wrażenie wywiera kampania firmy Orange, gdzie na plakatach podane są dane kontaktowe ich stałych klientów – w ten niezwykły sposób małe firmy w rodzaju zakładów fryzjerskich dostały darmową reklamę, na jaką nigdy nie mogłyby sobie pozwolić, a firma pokazała, że zależy im na klientach, a tych najbardziej wiernych nagradza w sposób nieprzystający do poniesionych przez nich kosztów.

Podobnie dobre wrażenie zrobiła na mnie ostatnio firma Hagen-Dazs. Mój znajomy wysłał do nich maila z zażaleniem, że kupił lody, które smakowały inaczej niż zwykle i… otrzymał ręcznie napisany list od jednego z dyrektorów sprzedaży oraz bon Sodexho na 50zł. Trochę się boję o tą firmę, jeżeli teraz wszyscy zaczną wysyłać zażalenia. ;]

 

Osobiste doświadczenia

 

Osobiście głęboko wierzę, że klienci to osoby, które musimy traktować z olbrzymim szacunkiem. Może wynika to z tego, że jestem jedno-osobową firmą i łatwo to utracić przy większej skali, ale wobec każdej osoby czytającej moją stronę czuję ogromną wdzięczność. Nie mówiąc już o ludziach kupujących moje książki!

Do tej pory odpisałem na każdego otrzymanego maila, z przyjemnością dawałem ludziom swoje książki „na kredyt”, wierząc że zapłacą mi później przelewem i… ludzie to doceniają. Co więcej: nigdy, nikt nie zawiódł mojego zaufania (choć czasem na płatność trochę czekałem ; ) ).  

 

Mała wioska, globalna wioska

 

W dzisiejszych czasach, dzięki Internetowi, wracamy do rzeczywistości z jaką mieli do czynienia nasi pradziadkowie i jeszcze niektórzy dziadkowie – poznajemy osobiście naszych klientów. Tak jak kiedyś rzeźnik czy właściciel sklepu znał wszystkich swoich klientów z imienia i pamiętał o ich preferencjach, tak dzisiaj dzięki zamówieniom internetowym mamy szansę na to samo. Czas anonimowości się skończył. Jeżeli nam zależy, dzięki takim mediom jak Facebook czy Twitter, możemy dowiedzieć się czego ludzie oczekują, a nawet złożyć im życzenia na urodziny. Nie jeden artykuł na tej stronie powstał w wyniku otrzymania przeze mnie maila z pytaniem na jakiś temat. Mam poczucie, że możliwość zarabiania pisaniem (nawet jeśli, póki co muszę utrzymywać się głównie z pracy konsultanta biznesowego) jest olbrzymim przywilejem i każda osoba, która mi to umożliwia i przybliża do tego celu, oddaje mi olbrzymią przysługę i zawsze o tym pamiętam.

 

Pozdrawiam bardzo serdecznie i jeszcze mocniej zachęcam do pisania do mnie z wszelkiego rodzaju pytaniami i życzeniami. Jeszcze mi nie odbiło i na wszystko odpisuję. Ba! Do tej pory nie odmówiłem jeszcze żadnemu czytelnikowi spotkania.  

 

PS Kto wie czy będę taki kochany jak ilość maili wzrośnie dziesięciokrotnie – możecie mi wtedy wysyłać cytaty z tego artykułu w mailu. ;]

 

Zachęcam też do odwiedzenia mnie na google+ i na  Facebooku.

Tagged with:
 

Komentarze:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Please type the characters of this captcha image in the input box

Please type the characters of this captcha image in the input box