Zastanawiałem się ostatnio jak trafiłem na większość zespołów, których słucham. Wyszło mniej więcej pół na pół: samodzielne znaleziska i czyjeś polecenie. Te najciekawsze nieraz z drugiego źródła.

Weźmy na przykład tytułowy Midnight Youth. Miesiąc temu poznałem w Kolonii dziewczynę – trafiliśmy do jej mieszkania, puściła muzykę, ja spytałem: „O, a to co?” i wiadomo… Niemka, która właśnie wróciła z rocznego pobytu w Nowej Zelandii, przywiozła muzykę ze sobą. Midnight Youth to produkt tej zielonej wyspy właśnie (podobnie jak zespół rugby All Blacks i reprezentacja piłkarska All Whites). W zeszłym roku ich debiutancka płyta trafiła do sprzedaży w Australii i Nowej Zelandii – Brave Don't Run.

Zamiast filozofować na temat „Jakie to niezwykłe, jak czasem trafiają do nas niektóre rzeczy?”, skupię się na zespole.

Zaczęli w 2006 roku, zespół scementował się podczas konkursu zespołów licealnych w Auckland, a już po chwili byli na drodze do kariery – jako dzieciaki zostali wybrani jako suport INXS podczas ich tournee po Nowej Zelandii. Już w 2007 wyszedł ich pierwszy singiel „Supernatural”, a rok później drugi singiel „A New Day” dopchał się na tamtejsze listy przebojów. Zaczęli regularnie otwierać występy przyjeżdżających do Auckland amerykańskich zespołów: w 2008 Incubus i OK Go.

 

Trzeci singiel popłynął aż na szczyty list przebojów (Nowej Zelandii, nie wszędzie…) – swoją drogą polecam rzut okiem na klip: „The Letter”. Poszły następne single, parę nagród i do końca 2009 roku ich debiutancki ablum sprzedał się w niezłej (jak na kraj kiwi) ilości 15.000 egzemplarzy.

Śpieszmy się kochać ten zespół, póki jeszcze żyją, bo to dość imprezowe chłopaki. Bębniarz zespołu, Aidan Bartlett powtarza wszem i wobec, że najchętniej nie przerywałby tourowania. Na jednym z ostatnich festiwali zasłynęli grupowym odlaniem się na scenie.

Co do rodzaju granej przez nich muzki, najlepiej oddają to ulubione zespoły ich bębniarza: Alice in Chains i Coldplay. Taką właśnie mieszankę grają.

Warto zapamiętać imię wokalisty: Jeremy Redmore i prowadzącego gitarzysty: Simon Oscroft. I to nie tylko ze względu na RayBan Wayfarery, których zdają się nie zdejmować. Polecam też posłuchanie paru wywiadów

na youtubie (trzeba się tylko przebić przez straszliwy akcent) – mój ulubiony kawałek:

Dziennikarka: Czy nie boicie się, że takie szalony wyczyny, doprowadzą do rozpadu grupy?

Jeremy Redmore: Rozpadu grupy…?

Simon Oscroft: Hm, ja mógłbym do tego doprowadzić…

Jeremy Redmore: Oczywiście, Simon przoduje w tego typu wyczynach. Ostatnio na przykład czytał usiadł i zaczął czytać w pokoju biblię…

Simon: Tak, policja wpadła do pokoju, a my akurat całą grupą czytaliśmy biblię. <cisza> W sumie to nigdy nie czytałem biblii, nie interesowałem się tym, ale wiesz, policja wpada do pokoju, sięgnięcie po biblię wydaje się rozsądne.

(…)

Dziennikarka: Macie jakieś zasady w zespole?

Simon: Żadnych twardych narkotyków przed występem.

Jeremy: Poważnie. Albo się do tego stosujesz albo nie dostajesz kasy za występ.

 

Dobrze, że dali radę nagrać choć jeden album.

Edycja 2012: Pisałem to w czerwcu 2010. Od tamtej pory zespół stał się dość znany, ale.. nie tak bardzo jak wtedy myślałem. A i mi się osłuchał… i chętniej sięgam po płyty Maximo Park, Kings of Leon, Strokes czy Kasabian.

Zachęcam też do odwiedzenia mnie na google+ i na  Facebooku.

Tagged with:
 

Komentarze:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Please type the characters of this captcha image in the input box

Please type the characters of this captcha image in the input box