Jak to zwykle u mnie bywa po skończeniu książki wpadłem w wir czytania. Z listy "do nadrobienia" zniknęły Martwe dusze Gogola, nowy zbiór esejów/opowiadań Bukowskiego i Niepocieszony Kazuo Ishiguro, właśnie.

Co to w ogóle jest za pisarz?

Brytyjski, japońskiego pochodzenia. Przeprowadził się do Wielkiej Brytanii mając pięć lat i (trochę później) odtąd tworzy książki po angielsku. Po dwóch pierwszych, bardzo ułożonych, docenionych i correct książkach stworzył szalonego, sennego molocha czyli "Niepocieszonego", właśnie. Z oczywistych przyczyn, była to książka, którą postanowiłem przeczytać.

Co to w ogóle jest za książka?

Jest to książka o pianiście, który przyjeżdża do nieokreślonego miasta w Europie Środkowej (coś jak Austria), żeby dać koncert – jest to najgorsze możliwe podsumowanie tej książki, bo… sugeruje zwyczajność. Tymczasem jest to wyprawa w świat snu, braku logiki, rozciągniętego czasu i połamanego miejsca. Pomieszczenia zlewają się ze sobą, bohaterowie wyłaniają się niczym "przypominani" przez bohatera i… itd. Książka jest cudownie odrealniona i przypomina najbardziej… Kafkę.

Brytyjczycy nie kochają rzeczy, których się łatwo nie da rozplątać i stąd w The Telegraph można było przeczytać, że książka ta to "500 stron niedającego się odszyfrować bełkotu", w Guardianie: "książka ta sprawi, że czytelnik poczuje się zagubiony i oszukany" i dalej "książka, która stworzyła nową kategorię fatalności". Niemniej jednak coraz częściej, na Wyspach, pojawia się na czele rankingów najlepszych powieści ostatniej dekady, ćwierćwiecza itd. 

Szczerze mówiąc nie wiem czy ją komukolwiek polecać. Z jednej strony szczerze podziwiam tak konsekwentnie wprowadzoną logikę snu, tak szalone przedsięwzięcie, ale z drugiej… Ta senna logika w pełni zabija fabułę, co chwila ma się poczucie użycia "deux machina" i wreszcie.. główny bohater jest wyjątkowo antypatyczny. 

Ja jednak miałem frajdę. Więc dla zapaleńców i fanów Kafki, polecam.

Zachęcam też do odwiedzenia mnie na google+ i na  Facebooku.

 

Komentarze:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Please type the characters of this captcha image in the input box

Please type the characters of this captcha image in the input box