Warning: include(1) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /wp-config.php on line 93

Warning: include(1) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /wp-config.php on line 93

Warning: include(1) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /wp-config.php on line 93

Warning: include() [function.include]: Failed opening '1' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php5/lib/pear') in /wp-config.php on line 93
O mnie || Maciej Rajk - oficjalna strona pisarza, felietonisty, podróżnika.

maciej rajk

Jestem pisarzem. Opublikowałem do tej pory cztery powieści: "Miłość i inne pajęczyny" (2009) i "Bracia" (2011), "Wyjechać" (2013) i biograficzną powieść "Spowiedź selekcjonera" (2013). W swoim umiarkowanie długim życiu pracowałem w polityce, w korporacjach, prowadziłem firmę rekrutacyjną i współprowadziłem wydawnictwo. Ostatnimi czasy pracuję jako konsultant biznesowy.

Początkowo ta strona powstała jako "dodatek promocyjny" do mojej pierwszej powieści, z czasem jednak postawiłem sobie cel pisania artykułów inspirujących do odważnych, ryzykownych decyzji, umożiwiających nam robienie w życiu tego co kochamy najbardziej. Słowem, cieszę się, że tu Trafiłeś i zapraszam do lektury.

 

Dla zainteresowanych szczegółami:

 

Urodziłem się 10 sierpnia 1984 roku. Na świecie nie działo się tego dnia nic ciekawego, był piątek. Wydarzeniem dnia było małżeństwo późniejszej drugiej żony Nicholas Sarkozy’ego (Cécilii Ciganer-Albéniz) z francuskim prezenterem telewizyjnym, panem Martin. Słowem nudy. Wydobyto mnie na świat przez rozcięty brzuch.

Mając cztery lata, to mnie z kolei rozcięto brzuch i wydobyto coś mniejszego, tj. wyrostek robaczkowy. Mało się przy tym nie pożegnałem z życiem, co stworzyłoby swoją drogą ciekawe koło rozcinanych brzuchów narodzin i śmierci, ale na szczęście Stwórca czy kto tam, nie miał wyczucia fabuły.

W wieku sześciu lat napisałem swoją pierwszą 25-stronnicową powieść, w której nie tacy znowu dobrzy piraci walczyli z bohaterskimi „żołnierzami”. Oryginalny tytuł: „Piraci”. Na szczęście Spielberg nie pozwał mnie do sądu.

Potem długo nic.

Kiedy miałem trzynaście lat wylądowałem w szpitalu, gdzie zajmowałem się głównie męczeniem pielęgniarek, podrywaniem współ-pacjentek i pisaniem, z nudów, opowiadań fantastycznych. Tam też opanowałem do mistrzostwa sztukę jazdy na dwóch kółkach wózka inwalidzkiego, umiejętność, z której jestem najbardziej w życiu dumny.

Liceum, profil matematyczno-fizyczny, trauma. Seria wielkich, krótkich miłości. Nagły napad czytelnictwa. Przejście z zaczytywania się fantastyką ku autorom typu Różewicza i Stachury – wszystko dzięki koleżance, która mnie nie chciała. Różewicz i Stachura nie pomogli, ale już mi została miłość do dobrej literatury i niejasna ambicja zostania pisarzem.

 

Studia, socjologia. Uważam się za chłopaka, który przeczytał już wszystko do momentu kiedy spotykam chłopaka, który naprawdę przeczytał WSZYSTKO. Absurdalny napad czytelnictwa zagrażający zdrowiu oczu, związkowi z dziewczyną, karierze akademickiej. Średnia około stu powieści rocznie. Pochłonięci po kolei (wszystko co wypłynęło spod pióra, tudzież wypadło z maszyny do pisania) : Hemingway, Kosiński, Hłasko, Golding, Auster, Bukowski, Miller, Steinbeck, Cendrars itd.

 

 • 2003-2006. Początki tzw. kariery. Trzy i pół roku pracy w polityce wielkiej – praca przy kampanii wyborczej, zbieranie materiałów, pisanie interpelacji i inne urocze.
 • 2005 Napad irlandzki – wyjazd do Dublina, praca przedstawiciela handlowego (czyt. Domokrążcy) i nabycie irytującej maniery wymawiania „a” jako „u” (cel udawanie tubylca, przyrost dochodów).
 • 2006 Piękno korporacji – praktyki w Coca-Coli w dziale zasobów ludzkich.
 • 2007 Piękna korporacji ciąg dalszy: pół roku w firmie Danone. Kilkaset przeprowadzonych rozmów rekrutacyjnych pozwala zrozumieć problem bezrobocia w Polsce.
 • 2008 Założenie firmy rekrutacyjnej i prowadzenie jej przez rok z kumplem – czyli ostatnia próba kierowania się głową zamiast sercem i nie-zostania-pisarzem (zakończona zresztą rejteradą w pisanie pierwszej powieści)
 • 2009 sześciotygodniowy napad na przełomie stycznia i lutego – stworzenie pierwszej powieści: „Miłość i inne pajęczyny”.
 • lato 2009 napad nr 2: początek pisania drugiej powieści o roboczym tytule „Dwaj bracia”, także wyłączenie prądu przez uprzejmych Panów z elektrowni, generalna posucha finansowa
 • październik 2009 – przed śmiercią głodową ratuje mnie posada redaktora prowadzącego w magazynie Office and Facility, znaleziona cudem po jednym dniu poszukiwania pracy (w magazynie spędzę dwa przyjemne lata – pisząc, organizując konferencje i zastępując na parę miesięcy prezesa: tzw. okres ograniczonego spania)
 • wrzesień 2011 – ukazuje się (wreszcie) moja druga powieść: "Bracia", w przypływie szaleństwa odchodzę z pracy i ruszam w tour po Polsce: Warszawa, Wrocław, Poznań, ponownie Warszawa i Łódź
 • luty 2012 – raz jeszcze rzucam się w wir pracy zawodowej – zostaję konsultantem w firmie AECOM (DEGW)
 • Prima Aprilis, kwiecień 2013 – zostawiam pracę, by promować "Wyjechać", poznaję Marcina Twardowskiego i w rezultacie powstaje "Spowiedź selekcjonera"
 • Wrzesień 2013 przenoszę się do Londynu i od października znowu pracuję jako konsultant biznesowy 
 • O "Spowiedzi" robi się głośno. Na przełomie października i listopada przewijam się przez TVP Info, Polsat News, TVP1, TVP2 i TVN (loty z UK kosztują mnie małą fortunę…)