Jeżeli nie czytaliście wywiadu przeprowadzonego przez Paris Review, nie przeczytaliście jeszcze żadnego wywiadu. No dobrze, powyższe zdanie to urocza przesada, niemniej jednak, jeśli chodzi o wywiady z pisarzami, poetami i dramatopisarzami ta gazeta nie ma sobie równych.

Od lat pięćdziesiątych XX wieku wydano 191 numerów, a w każdym z nich znajdował się przynajmniej jeden 20-40-stronnicowy wywiad. Z wszystkimi, najważniejszymi postaciami literatury i poezji. Dosłownie z wszystkimi. Co bardziej niezwykłe większość wywiadów, dostępna jest w każdej chwili on-line, w bardzo sympatycznej formie.

 

Wywiady Paris Review – Pewne uzależnienie

Tu przychodzi moment na wyznanie. Jestem maniakiem tych wywiadów. Mam 121 wywiadów ściągniętych ze strony na dysku (wszystko legalnie!) i kilkanaście „sfotografowanych” po różnych bibliotekach – głównie w BUW-ie.

Nie są to zwykłe rozmowy o ostatnich powieściach, o polityce o bla-bla i ple-ple. To niezwykłe, głębokie rozmowy o źródłach pisarstwa, inspiracjach, wyzwaniach i trudnościach tworzenia, o technikach literackich. Internetowy uniwersytet dla każdej osoby, która pragnie zostać pisarzem. Dosłownie. Jeżeli na stronie jest 125 wywiadów, a każdy ma średnio po 25 stron, to możemy od ręki przeczytać 3125 stron rozmów z najwybitniejszymi postaciami świata literackiego, ostatnich 55 lat. Od ręki przeczytać 3125 stron… Może to nie najbardziej fortunne wyrażenie – mi to zajęło jakiś rok, czytania w szalonych zrywach. Co lepsze odkryłem dzięki tym wywiadom wiele wspaniałych postaci – zwłaszcza ze słabo znanego u nas świata amerykańskiej poezji.

Wywiady Paris Review – Wszyscy wielcy

Można znaleźć wywiady dosłownie z kim tylko chcecie: Henry Miller, Saul Below, Don DeLillo, Hunter Thompson, Kazuo Ishiguro (tu linki do moich peanów na ich cześć, link do wywiadów jest w pierwszym zdaniu tego artykułu 🙂 ).

Osoby mniej zdeterminowane znajdą tam po prostu wywiady z ulubionymi pisarzami, a patrioci… bardzo intymny i ciepły wywiad z Miłoszem (chyba nie publikowany wcześniej w Polsce).

Edycja 2012: Na koncie mam już ponad trzysta przeczytanych wywiadów, kupiłem je sobie nawet w formie książkowej i nie przestaję ich czytać. Myślę, że każda osoba lubiąca literaturę będzie miała olbrzymią frajdę z ich czytania, a dla myślących o pisaniu to… cóż, najlepszy uniwersytet i obowiązkowa lektura.

W chwili gdy to piszę ze strony Paris Review można bezpłatnie ściągnąć w formie pdf-ów prawie wszystkie kiedykolwiek przeprowadzone przez nich wywiady. Spieszcie się je kochać! 😉

PS Szczególnie polecam wywiady z Faulknerem, Hemingwayem i Nabokowem.

PS Zachęcam też do odwiedzenia mnie na google+ i na  Facebooku.

Komentarze:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Please type the characters of this captcha image in the input box

Please type the characters of this captcha image in the input box