Nie bez powodu nazywa się Indie subkontynentem. To olbrzymia przestrzeń, zaludniona do granic, pełna legend, starych świątyń, rozbrzmiewająca setką języków i muzyką starszą niż cokolwiek, co możemy usłyszeć w Europie. To wreszcie miejsce, gdzie zderzają się największe światowe religie.

Jeżeli wybieracie się do Indii, chcecie wiedzieć więcej o tej niezwykłej kulturze czy też po prostu macie ochotę na odrobinę wybitnej literatury, chciałem polecić trzy powieści. Dwie Salmana Rushdiego i po jednej niezwykle utalentowanych indyjskich pisarek: Arundathi Roy i Kiran Desai.

Powieści o Indiach – Bóg rzeczy małych

 

Ta wspaniała, plastyczna powieść wybuchła na literackim firmamencie w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Co niezwykłe jest to do dziś jedyna powieść Arundathi Roy – wcześniej napisała dwa scenariusza, a później skupiła się na działalności politycznej i o takiej tematyce tworzyła książki (zbiory esejów, analizy itp.). Jako miłośnik literatury i człowiek, którego jej pierwsza powieść absolutnie urzekła, uważam to oczywiście za tragedię, ale… cieszmy się chociaż z tej jednej.

Bóg rzeczy małych opowiada o losach dwojaczków (bliźniąt, ale nie jednojajowych) i ich rodziny. Same wydarzenia nie są tak ważne – fascynujący jest świat tradycji, zawiedzionych nadziei, zawiści… Zderzenie pięknej i pełnej życia przyrody (pierwsza strona powieści, to być może najcudowniejszy opis jaki gdziekolwiek czytałem) z zatęchłym życiem, bezczynnością zgorzkniałych starych panien, niemocą samotnej matki…

Wszystko to robi niezwykłe wrażenie. Książkę można zakwalifikować do realizmu magicznego, nie jest to jednak ważne. Ta powieść jest urzekająca i cudownie napisana.

 

Powieści o Indiach – Śalimar klaun

 

Salman Rushdie w najlepszym wydaniu. Historia nieszczęśliwej miłości, zdrady, pożądania i zemsty – tyle na poziomie psychologicznym. Jest to bowiem też powieść o upadku raju – Kaszmiru, – o zderzeniu zachodu i nowoczesności z tradycją, i o nieszczęściach, radykalizacji, jakie to przynosi. Jednym zdaniem: nimagiczna powieść o źródłach terroryzmu, tocząca się w pięknym krajobrazie raju, który powoli zmienia się w piekło.

 

Powieści o Indiach – Brzemię rzeczy utraconych

 

Nagrodzona Bookerem za rok 2006, jest to jedna z bardziej pesymistycznych powieści o Indiach jakie czytałem. Wszyscy chcą wyjechać do Ameryki, szerzą się ruchy separatystyczne, wybuchają niepokoje społeczne… Emigranci, szczęśliwi posiadacze amerykańskiej wizy, są nieszczęśliwi poza ojczyzną i pracują w koszmarnych warunkach. Jeden z głównych bohaterów, wykształcony w Wielkiej Brytanii sędzia, nie znosi Indii i nienawidzi zachodu, jest rozdarty między dwiema kulturami i unieszczęśliwia siebie, swoje otoczenie, rodzinę… Biedni zazdroszczą bogatym i mszczą się przy okazji rozruchów, bogaci są infantylni i pielęgnują poczucie wyższości, sprowadzając absurdalne towary z Anglii…

Raz jeszcze, w pięknym otoczeniu, u podnóża Himalajów, nikt nie jest szczęśliwy.

Mimo wszystko jest to jednak książka o mocy rodzinnych więzów, o uczuciach – zwłaszcza ojcowsko-synowskich – i… jest to też bardzo dobrze napisane.

 

 

Powieści o Indiach – Dzieci północy

 

Jest to prawdopodobnie najsłynniejsza książka o tym kraju. Opublikowana w 1981 roku, przez pracującego w agencji reklamowej Salmana Rushdiego, zdobyła Bookera, a 25 lat później została wybrana najlepszą powieścią, kiedykolwiek nagrodzoną Bookerem.

Główny bohater przychodzi na świat dokładnie w chwili gdy Indie uzyskują niepodległość. Jego losy, ale także losy jego przodków, rodziców, dziadków, zdają się przytroczone do szerszych losów Indii. Rushdiemu udała się w tej książce rzadka sztuka przedstawienia szerokiej panoramy historycznej, opisanie całego, małego świata, przy jednocześnie absolutnie przekonującej fabule i dobrze skonstruowanych postaciach.

Jeżeli ktoś chciałby przeczytać tylko jedną powieść o Indiach, polecałbym właśnie tą. Z każdej strony bije wręcz upał, wilgoć i delikatny zapach szafranu – ta powieść to Indie. 

Zachęcam też do odwiedzenia mnie na google+ i na  Facebooku.

Tagged with:
 

Komentarze:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Please type the characters of this captcha image in the input box

Please type the characters of this captcha image in the input box